Asus X409JA-EK592T Laptop comes with price of Rs. 52500. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 10th Gen Intel Core i5-1035G1 with Intel UHD Graphics Card. Asus X409JA-EK592T Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 52500.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5-1035G1 |
| Graphics Card | Intel UHD |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 52500/- |
The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home Basic (64-bit). It comes with 2 cell battery. The dimensions of the laptop are 325 x 216 x 23 mm (height x width x thickness) and weighs 1.5 kg.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. The resolution of Asus X409JA-EK592T Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD Display.
The processor in Asus X409JA-EK592T Laptop is 10th Gen Intel Core i5-1035G1 which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, Asus X409JA-EK592T Laptop comes with Intel UHD GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is the weight of Asus X409JA-EK592T Laptop?
A. This model weighs 1.5 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display size of this model?
A. Asus X409JA-EK592T Laptop has display size of 14 in.
Q. What is display density of this laptop?
A. This laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display type of Asus X409JA-EK592T Laptop?
A. Asus X409JA-EK592T Laptop comes with LED display.
Q. What is display resolution of Asus X409JA-EK592T Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Asus X409JA-EK592T Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5-1035G1 10th Gen processor.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 10 Home Basic (64-bit).
| Name | Asus X409JA-EK592T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |