Asus X200MA-KX645D Netbook comes with price of Rs. 16990. This 11.6 in laptop comes with DOS Operating System installed. The Laptop is powered by 4th Gen Intel N2840-BGA Celeron Dual Core 4th Gen processor with Intel HD Graphic Graphics Card. this laptop has 500 GB HDD. There is 2 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also has 500 GB Hard Drive Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 16990.
| Feature | Value |
| RAM | 2 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 11.6 in |
| Processor | Intel N2840-BGA Celeron Dual Core 4th Gen |
| Graphics Card | Intel HD Graphic |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 16990/- |
The utility of this model is Everyday Use. This model comes with Free DOS (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell battery and 33 W AC Adapter. It comes with 1 year warranty.
This model comes with LED Display. The laptop has a screen size of 11.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 135 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 4th Gen Intel N2840-BGA Celeron Dual Core 4th Gen which is clocked at and has 1 MB Cache Memory. Along with this, Asus X200MA-KX645D Netbook comes with Intel HD Graphic GPU.
500 GB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 2 GB DDR3 RAM in Asus X200MA-KX645D Netbook. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100 Base T Ethernet, Integrated 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Asus X200MA-KX645D Netbook?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which processor powers Asus X200MA-KX645D Netbook?
A. This Laptop is powered by Intel N2840-BGA Celeron Dual Core 4th Gen 4th Gen processor.
Q. Does Asus X200MA-KX645D Netbook comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. This model comes with 500 GB HDD.
Q. Does Asus X200MA-KX645D Netbook comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Asus X200MA-KX645D Netbook comes with Free DOS (64-bit).
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus X200MA-KX645D Netbook comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is display density of Asus X200MA-KX645D Netbook?
A. This laptop comes with ~ 135 PPI.
Q. How much RAM Asus X200MA-KX645D Netbook has?
A. It comes with DDR3 2 GB RAM.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by Intel HD Graphic GPU.
| Name | Asus X200MA-KX645D Netbook |
| General | OS: DOS,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 11.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 135 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel -BGA Celeron Dual Core 4th Gen,Dual Core,1 MB Cache,Intel HD Graphic |
| Memory | 2 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Incredible sound with SonicMaster,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |