Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop comes with price of Rs. 28990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop is powered by 7th Gen Intel Core i3 (7th Gen) processor with Intel HD 620 Graphics Card. Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 15.6 in Display Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 28990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 (7th Gen) |
| Graphics Card | Intel HD 620 |
Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 28990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 29990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. It comes with Windows 10 (64-bit) installed. This laptop comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 26.6 x 36.5 x 21.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.68 kg.
Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has Full HD LED Backlit Wideview Anti-glare Display.
The processor in Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop is 7th Gen Intel Core i3 (7th Gen) which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop has Intel HD 620 GPU.




1 TB worth of HDD space is available in Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop comes with?
A. This model comes with Windows 10 (64-bit).
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop are 26.6 x 36.5 x 21.9 mm.
Q. What is display resolution of Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. How much RAM this model has?
A. Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop comes with Intel HD 620 GPU.
Q. Does Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What kind of display Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop has?
A. Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop comes with LED display.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display size of this laptop?
A. Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. What is display density of Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop?
A. This laptop comes with ~ 141 PPI.
| Name | Asus Vivobook X507UA-EJ274T Laptop |
| General | OS: Windows,Everyday Use,Slim,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i3 (7th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,Intel HD 620 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,3 Cell Battery |