Asus Vivobook X407UA-EB419T Laptop comes with price of Rs. 43990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus Vivobook X407UA-EB419T Laptop is 8th Gen Intel Core i5-8250U with Intel UHD 620 Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 43990.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5-8250U |
| Graphics Card | Intel UHD 620 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 43990/- |
It is meant for Everyday Use. It has Windows 10 Home Basic (64-bit) installed. It comes with 3 cell battery. The laptop weighs 1.5 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 112 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has Nano Edge Display.
This Laptop is powered by 8th Gen Intel Core i5-8250U processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel UHD 620 GPU.




There is 1 TB HDD Space available in this laptop with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR4 RAM in this model which can be upgraded to 16 GB. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 802.11 a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of this laptop?
A. Asus Vivobook X407UA-EB419T Laptop comes with ~ 112 PPI.
Q. What is hard disk capacity of Asus Vivobook X407UA-EB419T Laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with LED display.
Q. What is warranty period of Asus Vivobook X407UA-EB419T Laptop?
A. Asus Vivobook X407UA-EB419T Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this laptop?
A. Asus Vivobook X407UA-EB419T Laptop has display size of 14 in.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus Vivobook X407UA-EB419T Laptop comes with Windows 10 Home Basic (64-bit).
Q. Does Asus Vivobook X407UA-EB419T Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 4 GB RAM.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.5 kg.
Q. Does Asus Vivobook X407UA-EB419T Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
| Name | Asus Vivobook X407UA-EB419T Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 112 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel UHD 620 |
| Memory | 4 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |