Asus Vivobook Ultra X712UA-AU511TS Laptop comes with price of Rs. 59990. The screen size of this Asus laptop is 17.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus Vivobook Ultra X712UA-AU511TS Laptop is 11th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated Intel Irix Xe Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD and 256 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB + 256 GB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 17.3 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 59990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 17.3 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Intel Irix Xe |
Asus Vivobook Ultra X712UA-AU511TS Laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 59990/- |
It is meant for Everyday Use,Performance. This model has Windows 10 Home (64-bit) installed. The dimensions of the laptop are 406 x 256 x 21.4 mm (height x width x thickness) and weighs 2.3 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with FHD. The laptop has a screen size of 17.3 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 127 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has IPS-level Panel, LED Backlit, 250nits, 45% NTSC color gamut, display, Screen-to-body ratio: 85%.
Asus Vivobook Ultra X712UA-AU511TS Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated Intel Irix Xe GPU.




There is 1 TB HDD Space available in Asus Vivobook Ultra X712UA-AU511TS Laptop. Along with this, It also comes with 256 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax) Bluetooth 5.0 (Dual band) 2*2, Wi-Fi 5 (802.11ac) 2*2 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of this model?
A. Asus Vivobook Ultra X712UA-AU511TS Laptop comes with FHD display.
Q. What is display size of this model?
A. Asus Vivobook Ultra X712UA-AU511TS Laptop has display size of 17.3 in.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What are dimensions of Asus Vivobook Ultra X712UA-AU511TS Laptop?
A. The dimensions of Asus Vivobook Ultra X712UA-AU511TS Laptop are 406 x 256 x 21.4 mm.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Asus Vivobook Ultra X712UA-AU511TS Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display density of this laptop?
A. Asus Vivobook Ultra X712UA-AU511TS Laptop comes with ~ 127 PPI.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model has Windows 10 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel Integrated Intel Irix Xe GPU.
Q. What is the weight of Asus Vivobook Ultra X712UA-AU511TS Laptop?
A. This model weighs 2.3 kg.
| Name | Asus Vivobook Ultra X712UA-AU511TS Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use, Performance,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 17.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 127 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,8 MB Cache,Intel Integrated Intel Irix Xe |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,harman/kardon Verified,Inbuilt Microphone |