Asus Vivobook S16 M3607HA-RP218WS Laptop comes with price of Rs. 76990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus Vivobook S16 M3607HA-RP218WS Laptop is AMD Ryzen 5. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 76990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.76990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 76990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows . This laptop has 4 cell 18918.918919 mAH battery and 65W AC Adapter,.
It comes with IPS-level Panel. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This Asus laptop also has 300nits Brightness.
The processor in Asus Vivobook S16 M3607HA-RP218WS Laptop is AMD Ryzen 5




It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Asus Vivobook S16 M3607HA-RP218WS Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Ryzen 5 processor.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop comes with 70 Wh.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Which operating system Asus Vivobook S16 M3607HA-RP218WS Laptop comes with?
A. It comes with Windows.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is price of Asus Vivobook S16 M3607HA-RP218WS Laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.76990.
Q. Does Asus Vivobook S16 M3607HA-RP218WS Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with IPS-level Panel display.
Q. What is display density of this model?
A. Asus Vivobook S16 M3607HA-RP218WS Laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. Does Asus Vivobook S16 M3607HA-RP218WS Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Asus Vivobook S16 M3607HA-RP218WS Laptop has 2 USB Type-C ports.
| Name | Asus Vivobook S16 M3607HA-RP218WS Laptop |
| General | OS: Windows,Everyday Use |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0 |
| Input | Built-in speaker,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh 4 Cell Battery |