Asus Vivobook S14 S3407AA-SF061WS Laptop comes with price of Rs. 155990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 7 processor with Intel Integrated Arc Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 155990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Integrated Arc |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 155990/- |
The utility of this model is Everyday Use. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 4 cell 18918.918919 mAH battery. This laptop weighs 1.4 kg and measures 315.2 x 223.4 x 15.9 mm (height x width x thickness).
Asus Vivobook S14 S3407AA-SF061WS Laptop comes with LED Backlit. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has 300nits Brightness, 60Hz refresh rate, low-reflection(AGLR) display, 95% DCI-P3 color gamut, 86% Screen-to-body ratio.
The processor in this model is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 7 Along with this, It comes with Intel Integrated Arc GPU.



Asus Vivobook S14 S3407AA-SF061WS Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Asus Vivobook S14 S3407AA-SF061WS Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM Asus Vivobook S14 S3407AA-SF061WS Laptop has?
A. This model comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Which operating system Asus Vivobook S14 S3407AA-SF061WS Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this model?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. What is display resolution of Asus Vivobook S14 S3407AA-SF061WS Laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.4 kg.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop comes with 70 Wh.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 162 PPI.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Asus Vivobook S14 S3407AA-SF061WS Laptop comes with Intel Integrated Arc GPU.
| Name | Asus Vivobook S14 S3407AA-SF061WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 7,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated Arc |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh 4 Cell Battery |