Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop comes with price of Rs. 128990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 processor with Intel Integrated Arc Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 128990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core Ultra 5 |
| Graphics Card | Intel Integrated Arc |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.128990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 128990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. This model comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 4 cell 18918.918919 mAH battery. The dimensions of the laptop are 315.2 x 223.4 x 15.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.4 kg.
Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop comes with LED Backlit. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 This model comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has 300nits Brightness, 60Hz refresh rate, low-reflection(AGLR) display, 95% DCI-P3 color gamut, 86% Screen-to-body ratio.
The processor in Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop is Intel Core Ultra Series 3 Intel Core Ultra 5 Along with this, Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop has Intel Integrated Arc GPU.




Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of this model?
A. This laptop has 70 Wh.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Which GPU powers Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated Arc GPU.
Q. Which processor powers Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core Ultra 5 Intel Core Ultra Series 3.
Q. What is display size of this model?
A. Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop comes with display size of 14 in.
Q. Which operating system Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is price of Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop?
A. Currently, This laptop has best price of Rs.128990.
Q. What are dimensions of Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 315.2 x 223.4 x 15.9 mm.
Q. Does Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Does Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
| Name | Asus Vivobook S14 S3407AA-SF059WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core Ultra 5,Octa Core (4P + 4LP-E), 8 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated Arc |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,70 Wh mWh 4 Cell Battery |