Asus Vivobook M7600QC-L2044WS Laptop comes with price of Rs. 99999. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus Vivobook M7600QC-L2044WS Laptop is 9th Gen AMD Ryzen 9 with NVIDIA GeForce RTX RTX 3050 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 3840 x 2400 pixels Display Resolution and 6 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, this laptop also packs some more great features like 16 in Display Size and ~ 283 PPI Display PPI. You can buy this product at Amazon for Rs. 99999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | AMD Ryzen 9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX RTX 3050 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 99999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 124990/- |
The utility of this laptop is Gaming,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). This laptop has 6 cell 25945.945945945947 mAH battery and 120W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 360.5 x 259 x 18.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.95 kg. This model comes with 1 year warranty.
This laptop comes with 4K OLED. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this laptop is 3840 x 2400 pixels and has display density of ~ 283 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has 0.2ms Response Time, 550nits Peak Brightness, 100% DCI-P3 Color Gamut.
The processor in Asus Vivobook M7600QC-L2044WS Laptop is 9th Gen AMD Ryzen 9 which is clocked at . Along with this, Asus Vivobook M7600QC-L2044WS Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX RTX 3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




This laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the battery size of Asus Vivobook M7600QC-L2044WS Laptop?
A. It has 96 Wh.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.95 kg.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX RTX 3050 GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Asus Vivobook M7600QC-L2044WS Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with 4K OLED display.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 3840 x 2400 pixels.
Q. Which processor powers Asus Vivobook M7600QC-L2044WS Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 9 9th Gen.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Asus Vivobook M7600QC-L2044WS Laptop |
| General | OS: Windows,Gaming, Performance,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,3840 x 2400 pixels,~ 283 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 9,Octa Core,4 GB, NVIDIA GeForce RTX RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,96 Wh mWh 6 Cell Battery |