Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2116WS Laptop comes with price of Rs. 55990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2116WS Laptop is AMD Ryzen 5 with AMD Radeon Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 55990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This Product is currently available in stores like Flipkart and Amazon to purchase, with best price being Rs.55990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 55990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 65990/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 3 cell battery. The dimensions of the laptop are 358.7 x 249.5 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.63 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is AMD Ryzen 5 Along with this, Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2116WS Laptop has AMD Radeon GPU.



This model comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 1*1 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2116WS Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with 16 GB RAM.
Q. Which processor powers Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2116WS Laptop?
A. It is powered by AMD Ryzen 5 processor.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2116WS Laptop are 358.7 x 249.5 x 19.9 mm.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.63 kg.
Q. What is price of this model?
A. Currently, Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2116WS Laptop has best price of Rs.55990.
| Name | Asus Vivobook Go 15 2026 E1504FA-BQ2116WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in speaker,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |