Asus Vivobook Go 14 E1404FA-NK3321WS Laptop comes with price of Rs. 46644. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen AMD Ryzen 3 with AMD Radeon AMD Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 46644.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
Asus Vivobook Go 14 E1404FA-NK3321WS Laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 34535/- |
| Amazon | 95 | Rs. 38770/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 3 cell battery. It weighs 1.38 kg and measures 324.5 x 213.9 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen.
The processor in Asus Vivobook Go 14 E1404FA-NK3321WS Laptop is 7th Gen AMD Ryzen 3 Along with this, It has AMD Radeon AMD GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E(802.11ax) Dual band) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does Asus Vivobook Go 14 E1404FA-NK3321WS Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Radeon AMD GPU.
Q. Which processor powers Asus Vivobook Go 14 E1404FA-NK3321WS Laptop?
A. The processor in this model is AMD Ryzen 3 7th Gen.
Q. What is display size of Asus Vivobook Go 14 E1404FA-NK3321WS Laptop?
A. It comes with display size of 14 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Which operating system this model comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. How much RAM this model has?
A. Asus Vivobook Go 14 E1404FA-NK3321WS Laptop comes with LPDDR5 8 GB RAM.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
| Name | Asus Vivobook Go 14 E1404FA-NK3321WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 3,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon AMD |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |