Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB901WS Laptop comes with price of Rs. 40990. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB901WS Laptop is powered by 7th Gen AMD Ryzen 3 processor with AMD Radeon Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 1.38 kg Weight which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 40990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This model is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.40990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 42990/- |
| Croma | 80 | Rs. 40990/- |
The utility of this model is Performance. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 3 cell 11351.351351 mAH battery. It weighs 1.38 kg and measures 324.5 x 213.9 x 17.9 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB901WS Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this laptop is 7th Gen AMD Ryzen 3 Along with this, Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB901WS Laptop has AMD Radeon GPU.




This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB901WS Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E(802.11ax) Dual band) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB901WS Laptop comes with?
A. Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB901WS Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the battery size of Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB901WS Laptop?
A. It comes with 42 Wh.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB901WS Laptop are 324.5 x 213.9 x 17.9 mm.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. Which processor powers Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB901WS Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Ryzen 3 7th Gen processor.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB901WS Laptop comes with LPDDR5 8 GB RAM.
Q. Does Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB901WS Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.38 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB901WS Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Asus Vivobook Go 14 E1404FA-EB901WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 3,Quad Core, 8 Threads,4 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh 3 Cell Battery |