Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1224WS Laptop comes with price of Rs. 40990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1224WS Laptop is powered by AMD Ryzen 3 processor with AMD Radeon Graphics Card. Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1224WS Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are ~ 157 PPI Display PPI and 1.38 kg Weight which are great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 40990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 3 |
| Graphics Card | AMD Radeon |
This Product is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.40990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 40990/- |
This model is meant for Everyday Use,Business,Performance. It has Windows 11 Home installed. It has 3 cell 11351.351351 mAH battery. This model weighs 1.38 kg and measures 325.5 x 213.9 x 17.9 mm (height x width x thickness).
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1224WS Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
It is powered by AMD Ryzen 3 processor Along with this, Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1224WS Laptop comes with AMD Radeon GPU.




Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1224WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1224WS Laptop comes with AMD Radeon GPU.
Q. How much RAM Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1224WS Laptop has?
A. This laptop comes with LPDDR5 8 GB RAM.
Q. Which processor powers Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1224WS Laptop?
A. The processor in Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1224WS Laptop is AMD Ryzen 3.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It has Windows 11 Home.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. Does Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1224WS Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is the weight of Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1224WS Laptop?
A. This laptop weighs 1.38 kg.
Q. What is display density of Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1224WS Laptop?
A. It comes with ~ 157 PPI.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 325.5 x 213.9 x 17.9 mm.
| Name | Asus Vivobook Go 14 2026 E1404FA-EB1224WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 3,6 MB Cache,AMD Radeon |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in speaker,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh 3 Cell Battery |