Asus Vivobook Flip 14 2023 TN3402YAB-LZ541WS Laptop comes with price of Rs. 65999. This 14 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 5 with AMD Radeon AMD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 65999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon AMD |
This model is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.65999. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 65999/- |
| Amazon | 95 | Rs. 69999/- |
The utility of this model is Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). The dimensions of the laptop are 313.2 x 227.6 x 18.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.5 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with LED Backlit, IPS-level Panel. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has 300nits, 45% NTSC color gamut, display.
The processor in this model is 7th Gen AMD Ryzen 5 Along with this, It has AMD Radeon AMD GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E (802.11ax) Dual band) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is price of this model?
A. Currently, This model has best price of Rs.65999.
Q. What kind of display this model has?
A. This model comes with LED Backlit, IPS-level Panel display.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Asus Vivobook Flip 14 2023 TN3402YAB-LZ541WS Laptop are 313.2 x 227.6 x 18.9 mm.
Q. How much RAM Asus Vivobook Flip 14 2023 TN3402YAB-LZ541WS Laptop has?
A. Asus Vivobook Flip 14 2023 TN3402YAB-LZ541WS Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is warranty period of this model?
A. Asus Vivobook Flip 14 2023 TN3402YAB-LZ541WS Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with AMD Radeon AMD GPU.
Q. What is the weight of Asus Vivobook Flip 14 2023 TN3402YAB-LZ541WS Laptop?
A. This laptop weighs 1.5 kg.
Q. Does Asus Vivobook Flip 14 2023 TN3402YAB-LZ541WS Laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of Asus Vivobook Flip 14 2023 TN3402YAB-LZ541WS Laptop?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is display size of this model?
A. Asus Vivobook Flip 14 2023 TN3402YAB-LZ541WS Laptop comes with display size of 14 in.
| Name | Asus Vivobook Flip 14 2023 TN3402YAB-LZ541WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon AMD |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone |