Asus VivoBook F571LH-AL150T Gaming Laptop (10th Gen Core i7/ 16GB/ 512GB SSD/ Win10 Home/ 4GB Graph)
Asus VivoBook F571LH-AL150T Gaming Laptop comes with price of Rs. 81990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 10th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA Geforce GTX 1650 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 81990.
Asus VivoBook F571LH-AL150T Gaming Laptop Key Features
FeatureValue
RAM16 GB
Display15.6 in
ProcessorIntel Core i7
Graphics CardNVIDIA Geforce GTX 1650
Asus VivoBook F571LH-AL150T Gaming Laptop Price and Availability
Store NameSeller RatingPrice
Amazon95Rs. 81990/-
Flipkart40Rs. 97990/-
Related Products
Asus VivoBook F571LH-AL150T Gaming Laptop Detailed Description
General
The utility of this laptop is Gaming,Performance. This model has Windows 10 Home (64-bit) installed. It has 3 cell 11351.351351351352 mAH battery and 150 W AC Adapter. It weighs 2.14 kg and measures 359 x 248 x 21.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
Display
Asus VivoBook F571LH-AL150T Gaming Laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Asus VivoBook F571LH-AL150T Gaming Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display (250 nits Brightness, 45% NTSC Color Gamut, 80 % Screen-to-body Ratio).
Processor
Asus VivoBook F571LH-AL150T Gaming Laptop
Memory
Connectivity
Asus VivoBook F571LH-AL150T Gaming Laptop Commonly Asked Questions
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.14 kg.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It comes with NVIDIA Geforce GTX 1650 GPU.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Asus VivoBook F571LH-AL150T Gaming Laptop are 359 x 248 x 21.9 mm.
Q. What is display type of Asus VivoBook F571LH-AL150T Gaming Laptop?
A. This laptop comes with LED display.
Q. How much RAM Asus VivoBook F571LH-AL150T Gaming Laptop has?
A. Asus VivoBook F571LH-AL150T Gaming Laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. This model comes with display size of 15.6 in.