Asus Vivobook 16X K3605VC-RP517WS Laptop comes with price of Rs. 77496. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. Asus Vivobook 16X K3605VC-RP517WS Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i7 processor with NVIDIA Geforce RTX 3050 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 24 GB.
✓ The highlight of this laptop is ~ 283 PPI Display PPI which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 16 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 77496.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce RTX 3050 |
Asus Vivobook 16X K3605VC-RP517WS Laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.77496. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 77496/- |
The utility of this laptop is Gaming,Everyday Use. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 13513.513513513513 mAH battery and 120W AC Adapter. This laptop weighs 1.8 kg and measures 358.6 x 249.1 x 18.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Asus Vivobook 16X K3605VC-RP517WS Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 It comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 283 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has 300 nits Brightness, NTSC: 45%.
The processor in Asus Vivobook 16X K3605VC-RP517WS Laptop is 13th Gen Intel Core i7 which is clocked at and has 24 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA Geforce RTX 3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.




Asus Vivobook 16X K3605VC-RP517WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 24 GB.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E(802.11ax) (Dual band) 2*2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of Asus Vivobook 16X K3605VC-RP517WS Laptop?
A. Asus Vivobook 16X K3605VC-RP517WS Laptop comes with ~ 283 PPI.
Q. Which operating system Asus Vivobook 16X K3605VC-RP517WS Laptop comes with?
A. Asus Vivobook 16X K3605VC-RP517WS Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which processor powers Asus Vivobook 16X K3605VC-RP517WS Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core i7 13th Gen.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA Geforce RTX 3050 GPU.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Asus Vivobook 16X K3605VC-RP517WS Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 358.6 x 249.1 x 18.9 mm.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is the weight of Asus Vivobook 16X K3605VC-RP517WS Laptop?
A. This model weighs 1.8 kg.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with LED display.
| Name | Asus Vivobook 16X K3605VC-RP517WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming, Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 283 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,10 Cores (6P + 4E), 16 Threads,24 MB Cache,4 GB, NVIDIA Geforce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh 3 Cell Battery |