Asus Vivobook 16X 2022 M1603QA-MB511WS Laptop comes with price of Rs. 48990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon Vega 7 Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 16 in Display Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 48990. You can also get this model in R5/8GB/512GB SSD/Win11 and R7/16GB/512GBSSD/Win11 variants.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon Vega 7 Graphics |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 48990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 51990/- |
| Croma | 80 | Rs. 74990/- |
The utility of this laptop is Gaming. It comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 13513.513513513513 mAH battery and 90W AC Adapter. This laptop weighs 1.88 kg and measures 358 x 248 x 20 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Asus Vivobook 16X 2022 M1603QA-MB511WS Laptop comes with IPS. The laptop has a screen size of 16 in and aspect ratio of 16:10 It comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has 300nits Brightness, 45% NTSC.
The processor in this laptop is 5th Gen AMD Ryzen 5 which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, Asus Vivobook 16X 2022 M1603QA-MB511WS Laptop comes with AMD Radeon Vega 7 Graphics GPU.





Asus Vivobook 16X 2022 M1603QA-MB511WS Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in Asus Vivobook 16X 2022 M1603QA-MB511WS Laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6 (802.11ax) (Dual band) 2*2 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of Asus Vivobook 16X 2022 M1603QA-MB511WS Laptop?
A. This laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. Does Asus Vivobook 16X 2022 M1603QA-MB511WS Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with DDR4 16 GB RAM.
Q. Which operating system Asus Vivobook 16X 2022 M1603QA-MB511WS Laptop comes with?
A. Asus Vivobook 16X 2022 M1603QA-MB511WS Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which processor powers Asus Vivobook 16X 2022 M1603QA-MB511WS Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 5 5th Gen.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.88 kg.
Q. Does Asus Vivobook 16X 2022 M1603QA-MB511WS Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus Vivobook 16X 2022 M1603QA-MB511WS Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What kind of display this model has?
A. Asus Vivobook 16X 2022 M1603QA-MB511WS Laptop comes with IPS display.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | Asus Vivobook 16X 2022 M1603QA-MB511WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,AMD Radeon Vega 7 Graphics |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh 3 Cell Battery |