Asus Vivobook 15 X1502ZA-EJ331WS Touch Laptop comes with price of Rs. 48749. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 12th Gen Intel Core i3 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 48749.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price of Rs.48749. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 48749/- |
This laptop is meant for Everyday Use,Performance. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 11351.351351 mAH battery. It weighs 1.7 kg.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has 250nits, NTSC: 45% display, TÜV Rheinland-certified, Screen-to-body ratio)82%.
Asus Vivobook 15 X1502ZA-EJ331WS Touch Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i3 processor Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.




This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax) Dual band) 2*2 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What is the weight of Asus Vivobook 15 X1502ZA-EJ331WS Touch Laptop?
A. This model weighs 1.7 kg.
Q. Which processor powers Asus Vivobook 15 X1502ZA-EJ331WS Touch Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i3 12th Gen processor.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It comes with 42 Wh.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. What is display size of this laptop?
A. Asus Vivobook 15 X1502ZA-EJ331WS Touch Laptop has display size of 15.6 in.
Q. How much RAM Asus Vivobook 15 X1502ZA-EJ331WS Touch Laptop has?
A. It comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Asus Vivobook 15 X1502ZA-EJ331WS Touch Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
| Name | Asus Vivobook 15 X1502ZA-EJ331WS Touch Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Performance,Light Weight |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh |