Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ501W Laptop comes with price of Rs. 35990. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 10th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 35990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 35990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 37990/- |
It is meant for Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 2 cell 10000 mAH battery and 45 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 360.2 x 234.9 x 19.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.8 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with Full HD LED Backlit, IPS-level Panel. The laptop has a screen size of 15.6 in. This model comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has 250nits, 45% NTSC color gamut, display.
Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ501W Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i5 processor which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.





There is 1 TB HDD Space available in Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ501W Laptop. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 5(802.11ac) Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ501W Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What kind of display this model has?
A. Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ501W Laptop comes with Full HD LED Backlit, IPS-level Panel display.
Q. What is display density of this laptop?
A. Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ501W Laptop comes with ~ 141 PPI.
Q. What is warranty period of this model?
A. This model comes with 1 year warranty.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This model comes with 1 TB HDD.
Q. Which operating system Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ501W Laptop comes with?
A. Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ501W Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. Which GPU powers this model?
A. Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ501W Laptop is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.8 kg.
| Name | Asus VivoBook 15 2021 X515JA-BQ501W Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Core i5,Quad Core, 8 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,37 Wh mWh 2 Cell Battery |