Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KN531WS Laptop comes with price of Rs. 86990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KN531WS Laptop is 12th Gen Intel Core i5 with Intel Iris Xe Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has ~ 243 PPI Display PPI. You can buy this product at Amazon for Rs. 86990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 86990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 91999/- |
It is meant for Performance. It has Windows 11 Home installed. This laptop has 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 313.6 x 220.6 x 16.9 mm (height x width x thickness) and weighs 1.39 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with OLED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 This model comes with resolution of 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
It is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor Along with this, Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KN531WS Laptop has Intel Iris Xe GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KN531WS Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E (802.11 ax) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Iris Xe GPU.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.39 kg.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KN531WS Laptop comes with Windows 11 Home.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What are dimensions of Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KN531WS Laptop?
A. The dimensions of this laptop are 313.6 x 220.6 x 16.9 mm.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 243 PPI.
Q. Does Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KN531WS Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. How much RAM Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KN531WS Laptop has?
A. Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KN531WS Laptop comes with LPDDR5 16 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop has display size of 14 in.
Q. Which processor powers Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KN531WS Laptop?
A. Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KN531WS Laptop is powered by Intel Core i5 12th Gen processor.
| Name | Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KN531WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,12 Cores (4P + 8E), 16 Threads,12 MB Cache,Intel Iris Xe |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |