Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop comes with price of Rs. 81990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 12th Gen Intel Core i7 with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 2880 x 1800 pixels Display Resolution and ~ 243 PPI Display PPI which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 81990. You can also get this laptop in i5/16GB/512TB SSD/Win11 variant.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 81990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 114500/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 4 cell battery. It weighs 1.39 kg and measures 313.6 x 220.6 x 16.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
It comes with OLED, 90 Hz . The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this model is 2880 x 1800 pixels and has display density of ~ 243 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has 600nits Peak Brightness, 100% DCI-P3 Color Gamut, Contrast Ratio: 1000000:1.
This Laptop is powered by 12th Gen Intel Core i7 processor Along with this, It has Intel Iris Xe Graphics GPU.




It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB LPDDR5 RAM in Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6E (802.11 ax) Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop?
A. It is powered by Intel Iris Xe Graphics GPU.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this laptop are 313.6 x 220.6 x 16.9 mm.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.39 kg.
Q. What is warranty period of this model?
A. Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Which processor powers Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i7 12th Gen.
Q. How much RAM Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop has?
A. This laptop comes with LPDDR5 16 GB RAM.
Q. What kind of display Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop has?
A. This laptop comes with OLED, 90 Hz display.
Q. What is display density of Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop?
A. It comes with ~ 243 PPI.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
| Name | Asus Vivobook 14 OLED UX3402ZA-KM731WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,2880 x 1800 pixels,~ 243 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i7,12 Cores (4P + 8E), 16 Threads,18 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 16 GB LPDDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |