Asus VivoBook 14 2023 X1404VA-NK522WS Laptop comes with price of Rs. 44911. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 13th Gen Intel Core i5 with Intel Iris Xe Graphics Graphics Card. Asus VivoBook 14 2023 X1404VA-NK522WS Laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this model also has ~ 157 PPI Display PPI. You can buy this product at Flipkart for Rs. 44911.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Iris Xe Graphics |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 44911/- |
| Amazon | 95 | Rs. 54999/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell battery. This laptop weighs 1.4 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED Backlit. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Asus VivoBook 14 2023 X1404VA-NK522WS Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has 250nits, 45% NTSC color gamut, display.
It is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor Along with this, It has Intel Iris Xe Graphics GPU.





It comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Asus VivoBook 14 2023 X1404VA-NK522WS Laptop.
The connectivity options for this laptop are 6E(802.11ax) Dual band) 1*1 Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does Asus VivoBook 14 2023 X1404VA-NK522WS Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does Asus VivoBook 14 2023 X1404VA-NK522WS Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display size of this laptop?
A. Asus VivoBook 14 2023 X1404VA-NK522WS Laptop comes with display size of 14 in.
Q. Which GPU powers Asus VivoBook 14 2023 X1404VA-NK522WS Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Iris Xe Graphics GPU.
Q. Which processor powers Asus VivoBook 14 2023 X1404VA-NK522WS Laptop?
A. It is powered by Intel Core i5 13th Gen processor.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.4 kg.
Q. Does Asus VivoBook 14 2023 X1404VA-NK522WS Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display type of this model?
A. Asus VivoBook 14 2023 X1404VA-NK522WS Laptop comes with LED Backlit display.
Q. Which operating system Asus VivoBook 14 2023 X1404VA-NK522WS Laptop comes with?
A. It comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Asus VivoBook 14 2023 X1404VA-NK522WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Iris Xe Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |