Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-RL136WS Gaming Laptop comes with price of Rs. 95990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in the laptop is 7th Gen AMD Ryzen 7 with NVIDIA GeForce RTX 4050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 95990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
This laptop is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 95990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 96990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use,Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It has 4 cell battery. The laptop weighs 2.2 kg and measures 354 x 251 x 22.4 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 16 in. It comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-RL136WS Gaming Laptop is 7th Gen AMD Ryzen 7 Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.
This laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 6(802.11ax) Dual band) 2*2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-RL136WS Gaming Laptop comes with?
A. This model comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-RL136WS Gaming Laptop?
A. Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-RL136WS Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU.
Q. What is display size of Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-RL136WS Gaming Laptop?
A. It comes with display size of 16 in.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-RL136WS Gaming Laptop comes with 16 GB RAM.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-RL136WS Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is the weight of Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-RL136WS Gaming Laptop?
A. This model weighs 2.2 kg.
Q. What is display density of this model?
A. Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-RL136WS Gaming Laptop comes with ~ 142 PPI.
Q. Does Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-RL136WS Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
| Name | Asus TUF Gaming A16 FA607NUG-RL136WS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Hexa Core, 12 Threads,16 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |