Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop comes with price of Rs. 99990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop is powered by AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 processor with NVIDIA GeForce RTX 4050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 99990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 |
This Product is currently available in stores like Amazon and Croma to purchase, with best price of Rs.99990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 99990/- |
| Croma | 80 | Rs. 100990/- |
The utility of this model is Everyday Use,Gaming. This laptop has Windows 11 Home (64-bit) installed. This model comes with 4 cell battery. The dimensions of the laptop are 354 x 251 x 22.4 mm (height x width x thickness) and weighs 2.2 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 16 in. The resolution of Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen.
The processor in this model is AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 Along with this, Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.
Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display density of Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop?
A. This model comes with ~ 142 PPI.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by NVIDIA GeForce RTX 4050 GPU.
Q. Does Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop are 354 x 251 x 22.4 mm.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. How much RAM Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop has?
A. Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop comes with 16 GB RAM.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is price of this model?
A. Currently, Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop has best price of Rs.99990.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
| Name | Asus TUF A16 FA607NUQ-RL047WS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Gaming,Slim,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 4050 |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |