Asus TUF A15 FA506NCQ-HN007WS Gaming Laptop comes with price of Rs. 78990. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 processor with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 78990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
Asus TUF A15 FA506NCQ-HN007WS Gaming Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.78990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 78990/- |
This laptop is meant for Gaming. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home (64-bit). It comes with 3 cell 12972.972973 mAH battery and 180W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 359 x 256 x 24.5 mm (height x width x thickness) and weighs 2.3 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has 85/85/85/85, Value IPS-level, 250nits, 1000:1, 45% 62.5% 47.34% display.
Asus TUF A15 FA506NCQ-HN007WS Gaming Laptop is powered by AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 processor Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.
Asus TUF A15 FA506NCQ-HN007WS Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this model?
A. This model comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus TUF A15 FA506NCQ-HN007WS Gaming Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does Asus TUF A15 FA506NCQ-HN007WS Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. Which processor powers Asus TUF A15 FA506NCQ-HN007WS Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Ryzen 7 AMD Ryzen 100 Series processor.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.3 kg.
Q. What is display density of this laptop?
A. It comes with ~ 141 PPI.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop comes with backlit keyboard.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop has 48 Wh.
Q. What is warranty period of this model?
A. Asus TUF A15 FA506NCQ-HN007WS Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Asus TUF A15 FA506NCQ-HN007WS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh 3 Cell Battery |