Asus TUF A15 FA506NCQ-HN009WS Gaming Laptop comes with price of Rs. 90990. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Asus TUF A15 FA506NCQ-HN009WS Gaming Laptop is powered by AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 processor with NVIDIA GeForce RTX 3050 Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 90990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | AMD Ryzen 7 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 |
This laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price of Rs.90990. You can visit the stores below to purchase the phone.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 90990/- |
This laptop is meant for Gaming. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It comes with 3 cell 12972.972973 mAH battery and 180W AC Adapter. This model weighs 2.3 kg and measures 359 x 256 x 24.5 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Asus TUF A15 FA506NCQ-HN009WS Gaming Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This model also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has 85/85/85/85, Value IPS-level, 250nits, 1000:1, 45% 62.5% 47.34% display.
This Laptop is powered by AMD Ryzen 100 Series AMD Ryzen 7 processor Along with this, Asus TUF A15 FA506NCQ-HN009WS Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 3050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.



Asus TUF A15 FA506NCQ-HN009WS Gaming Laptop comes with 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 Wifi, & 5.3 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 359 x 256 x 24.5 mm.
Q. Does Asus TUF A15 FA506NCQ-HN009WS Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. How much RAM Asus TUF A15 FA506NCQ-HN009WS Gaming Laptop has?
A. It comes with 16 GB RAM.
Q. Which processor powers Asus TUF A15 FA506NCQ-HN009WS Gaming Laptop?
A. The processor in Asus TUF A15 FA506NCQ-HN009WS Gaming Laptop is AMD Ryzen 7 AMD Ryzen 100 Series.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 141 PPI.
Q. What is display size of this laptop?
A. It comes with display size of 15.6 in.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.3 kg.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop comes with 48 Wh.
Q. Which operating system Asus TUF A15 FA506NCQ-HN009WS Gaming Laptop comes with?
A. This laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. Does Asus TUF A15 FA506NCQ-HN009WS Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
| Name | Asus TUF A15 FA506NCQ-HN009WS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 3050 |
| Memory | 16 GB,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Yes,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh 3 Cell Battery |