Asus S550CB-CJ095H VivoBook comes with price of Rs. 56900. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Asus S550CB-CJ095H VivoBook is powered by Intel Core i5 3337U processor with NVIDIA GeForce GT 740M Graphics Card. this model has 750 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop which can be upgraded to 8 GB.
✓ The highlight of this model is 4 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has 15.6 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 56900.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 750 GB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 3337U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce GT 740M |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 56900/- |
This model is meant for Gaming. This laptop has Windows 8 (64-bit) installed. It comes with 4 cell battery and 65 W AC Adapter. It weighs 2.65 kg and measures 380 x 266 x 21 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
Asus S550CB-CJ095H VivoBook comes with HD TFT LCD Glare Touch Display with LED Backlit. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 This model comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
It is powered by Intel Core i5 3337U processor which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Asus S550CB-CJ095H VivoBook comes with NVIDIA GeForce GT 740M GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.
There is 750 GB HDD Space available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in Asus S550CB-CJ095H VivoBook which can be upgraded to 8 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Mbps LAN Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of Asus S550CB-CJ095H VivoBook are 380 x 266 x 21 mm.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.65 kg.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Asus S550CB-CJ095H VivoBook comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this model?
A. Asus S550CB-CJ095H VivoBook comes with NVIDIA GeForce GT 740M GPU.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This model doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display density of Asus S550CB-CJ095H VivoBook?
A. It comes with ~ 100 PPI.
Q. What kind of display Asus S550CB-CJ095H VivoBook has?
A. This laptop comes with HD TFT LCD Glare Touch Display with LED Backlit display.
Q. What is hard disk capacity of Asus S550CB-CJ095H VivoBook?
A. Asus S550CB-CJ095H VivoBook comes with 750 GB HDD.
| Name | Asus S550CB-CJ095H VivoBook |
| General | OS: Windows 8,Gaming,Slim,Heavy Weight,1 Year Warranty |
| Display | Touch Screen,15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce GT 740M |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,750 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Yes,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |