Asus ROG Zephyrus S17 GX701LWS-HG002TS Gaming Laptop comes with price of Rs. 145000. The screen size of this Asus laptop is 17.3 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus ROG Zephyrus S17 GX701LWS-HG002TS Gaming Laptop is 10th Gen Intel Core i7 with NVIDIA Geforce RTX RTX 2070 Super Graphics Card. this laptop has 1 TB SSD. There is 32 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ The highlights of this laptop are 32 GB RAM and 8 GB GPU Memory which are best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 17.3 in Display Size. You can buy this product at Amazon for Rs. 145000.
| Feature | Value |
| RAM | 32 GB |
|---|---|
| Display | 17.3 in |
| Processor | Intel Core i7 |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce RTX RTX 2070 Super |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 145000/- |
It is meant for Gaming,Performance. This model comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. This laptop comes with 4 cell 20540.54054054054 mAH battery and 240 W AC Adapter. This model weighs 2.6 kg and measures 399 x 272 x 18.7 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED . The laptop has a screen size of 17.3 in. The resolution of Asus ROG Zephyrus S17 GX701LWS-HG002TS Gaming Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 127 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has Full HD LED Backlit IPS Display with G-Sync (300 nits Brightness, 72% NTSC Color Gamut, 300 Hz Refresh Rate, 3 ms Response Time (G2G) 1000:1 Contrast Ratio, 100% sRGB, 75.35% Adobe, Pantone Validated).
This Laptop is powered by 10th Gen Intel Core i7 processor which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, Asus ROG Zephyrus S17 GX701LWS-HG002TS Gaming Laptop has NVIDIA Geforce RTX RTX 2070 Super GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.




This laptop comes with 1 TB SSD. There is 32 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & 3 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port but sadly, WebCam isn't available in this Laptop.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. Does Asus ROG Zephyrus S17 GX701LWS-HG002TS Gaming Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.6 kg.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. How much RAM this laptop has?
A. It comes with DDR4 32 GB RAM.
Q. Which processor powers Asus ROG Zephyrus S17 GX701LWS-HG002TS Gaming Laptop?
A. It is powered by Intel Core i7 10th Gen processor.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 399 x 272 x 18.7 mm.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Asus ROG Zephyrus S17 GX701LWS-HG002TS Gaming Laptop comes with 76 Wh.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus ROG Zephyrus S17 GX701LWS-HG002TS Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. What kind of display this model has?
A. This laptop comes with LED display.
| Name | Asus ROG Zephyrus S17 GX701LWS-HG002TS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming, Performance,Ultra Slim,1 Year Warranty |
| Display | 17.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 127 PPI |
| Processor | Intel Core i7,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,8 GB, NVIDIA Geforce RTX RTX 2070 Super |
| Memory | 32 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 2.0,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,76 Wh mWh 4 Cell Battery |