Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HA181TS Gaming Laptop comes with price of Rs. 94999. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HA181TS Gaming Laptop is powered by 4th Gen AMD Ryzen 9 processor with NVIDIA Geforce RTX 2060 with Max-Q Design Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 94999.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 9 |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce RTX 2060 with Max-Q Design |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 94999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 165000/- |
This model is meant for Gaming,Performance. It has Windows 10 Home (64-bit) installed. This model comes with 4 cell 20540.54054054054 mAH battery. This model weighs 1.7 kg and measures 324 x 220 x 19.9 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
This model comes with LED . The laptop has a screen size of 14 in. It comes with resolution of 2560 x 1440 pixels and has display density of ~ 210 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has Quad HD LED Backlit IPS Display (300 nits Brightness, 72% NTSC Color Gamut, 60 Hz Refresh Rate, 800:1 Contrast Ratio, 100% sRGB, 75.35% Adobe, 170 Degree Viewing Angle, Pantone Validated).
It is powered by 4th Gen AMD Ryzen 9 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, It comes with NVIDIA Geforce RTX 2060 with Max-Q Design GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.





This model comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this model. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11ax (Wi-Fi 6) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port but sadly, WebCam isn't available in this Laptop.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 324 x 220 x 19.9 mm.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.7 kg.
Q. What is display resolution of Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HA181TS Gaming Laptop?
A. It comes with display resolution of 2560 x 1440 pixels.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HA181TS Gaming Laptop comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is display density of Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HA181TS Gaming Laptop?
A. It comes with ~ 210 PPI.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display size of Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HA181TS Gaming Laptop?
A. Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HA181TS Gaming Laptop comes with display size of 14 in.
Q. Which processor powers Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HA181TS Gaming Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 9 4th Gen.
Q. What is the battery size of this model?
A. Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HA181TS Gaming Laptop comes with 76 Wh.
| Name | Asus ROG Zephyrus G14 GA401IV-HA181TS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming, Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,2560 x 1440 pixels,~ 210 PPI |
| Processor | AMD Ryzen 9,Octa Core, 16 Threads,8 MB Cache,6 GB, NVIDIA Geforce RTX 2060 with Max-Q Design |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,76 Wh mWh 4 Cell Battery |