Asus ROG Strix G17 G713QM-HX214TS Gaming Laptop comes with price of Rs. 144980. This 17.3 in laptop comes with Windows Operating System installed. The Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 9 processor with NVIDIA GeForce RTX 3060 Graphics Card. Asus ROG Strix G17 G713QM-HX214TS Gaming Laptop has 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 32 GB.
✓ The highlight of this model is 17.3 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 144980.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 17.3 in |
| Processor | AMD Ryzen 9 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3060 |
This model is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 144980/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 144990/- |
The utility of this model is Gaming. It comes with Windows 10 Home (64-bit) installed. This laptop has 4 cell battery and 240W AC Adapter . The dimensions of the laptop are 359 x 256 x 24.7 mm (height x width x thickness) and weighs 2.4 kg. This model comes with 1 year warranty.
This model comes with IPS-level. The laptop has a screen size of 17.3 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Asus ROG Strix G17 G713QM-HX214TS Gaming Laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 127 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This Asus laptop also has sRGB: 1 Adobe: 75.35% Refresh Rate: 144Hz Response Time: 3ms.
The processor in this laptop is 5th Gen AMD Ryzen 9 which is clocked at and has 16 MB Cache Memory. Along with this, Asus ROG Strix G17 G713QM-HX214TS Gaming Laptop has NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU and 6 GB dedicated memory for graphics.




This model comes with 1 TB SSD. There is 16 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 32 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Mbps Ethernet, Wi-Fi 6(802.11ax) Dual band (2*2) Wifi, & 6.0 Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which processor powers Asus ROG Strix G17 G713QM-HX214TS Gaming Laptop?
A. The processor in Asus ROG Strix G17 G713QM-HX214TS Gaming Laptop is AMD Ryzen 9 5th Gen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus ROG Strix G17 G713QM-HX214TS Gaming Laptop has Windows 10 Home (64-bit).
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 2.4 kg.
Q. What is display type of this laptop?
A. It comes with IPS-level display.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 17.3 in.
Q. What is warranty period of Asus ROG Strix G17 G713QM-HX214TS Gaming Laptop?
A. Asus ROG Strix G17 G713QM-HX214TS Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 359 x 256 x 24.7 mm.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. Asus ROG Strix G17 G713QM-HX214TS Gaming Laptop comes with NVIDIA GeForce RTX 3060 GPU.
Q. What is display resolution of Asus ROG Strix G17 G713QM-HX214TS Gaming Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
| Name | Asus ROG Strix G17 G713QM-HX214TS Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 10,Gaming,1 Year Warranty |
| Display | 17.3 inches,1920 x 1080 pixels,~ 127 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 9,Octa Core, 16 Threads,16 MB Cache,6 GB, NVIDIA GeForce RTX 3060 |
| Memory | 16 GB DDR4 RAM,1 TB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |