Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1007WS Laptop comes with price of Rs. 99990. This 16 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 with Intel Graphics Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 16 in Display Size which is great in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 99990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Graphics Card | Intel Graphics |
This laptop is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.99990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 99990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this model is Windows 11 Home . It has 13513.513514 mAH battery. The laptop weighs 1.91 kg.
The laptop has a screen size of 16 in. This model comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen.
The processor in this laptop is Intel Core Ultra Series 2 Intel Core Ultra 7 Along with this, It has Intel Graphics GPU.
It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wifi, & 5.4 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model has backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display size of this model?
A. Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1007WS Laptop comes with display size of 16 in.
Q. How much RAM Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1007WS Laptop has?
A. Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1007WS Laptop comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.91 kg.
Q. Which processor powers Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1007WS Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core Ultra 7 Intel Core Ultra Series 2.
Q. Does Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1007WS Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1007WS Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What is display density of this laptop?
A. This model comes with ~ 142 PPI.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1007WS Laptop has Windows 11 Home.
| Name | Asus Expertbook P3 P3606CCAP-MB1007WS Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | Intel Core Ultra 7,16 Cores (6P + 8E + 2LP-E), 16 Threads,24 MB Cache,Intel Graphics |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone,50 Wh mWh |