Asus Expertbook B3 B3404CVAB-Q50884X Laptop comes with price of Rs. 48990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor with Intel Integrated UHD Graphics Card. Asus Expertbook B3 B3404CVAB-Q50884X Laptop has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ You can buy this product at Flipkart for Rs. 48990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 65990/- |
This laptop is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Pro (64-bit). The laptop weighs 1.5 kg and measures 313.7 x 226.8 x 19.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:10 The resolution of this model is 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 162 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
This Laptop is powered by 13th Gen Intel Core i5 processor Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.
Asus Expertbook B3 B3404CVAB-Q50884X Laptop comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in the laptop.
The connectivity options for this laptop are 6(802.11ax) Dual band) 2*2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this model?
A. This model has display size of 14 in.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. Which processor powers Asus Expertbook B3 B3404CVAB-Q50884X Laptop?
A. Asus Expertbook B3 B3404CVAB-Q50884X Laptop is powered by Intel Core i5 13th Gen processor.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop has anti glare screen.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this model?
A. Asus Expertbook B3 B3404CVAB-Q50884X Laptop comes with Intel Integrated UHD GPU.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus Expertbook B3 B3404CVAB-Q50884X Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is display density of Asus Expertbook B3 B3404CVAB-Q50884X Laptop?
A. Asus Expertbook B3 B3404CVAB-Q50884X Laptop comes with ~ 162 PPI.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This model weighs 1.5 kg.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
| Name | Asus Expertbook B3 B3404CVAB-Q50884X Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1200 pixels,~ 162 PPI,16:10 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,10 Cores (2P + 8E), 12 Threads,12 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in speaker,Inbuilt Microphone |