Asus Chromebook CX1500CKA-EJ0275 Laptop comes with price of Rs. 30380. The screen size of this Asus laptop is 15.6 in and it comes with Chrome Operating System installed. The processor in this model is Intel Celeron with Intel Integrated UHD Graphics Card. this laptop has 64 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 15.6 in Display Size and 3 Cells Battery Cells which are best available in this price range. Along with this, it also has 18.7 mm Thickness. You can buy this product at Flipkart for Rs. 30380.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
This Product is currently available in stores like Flipkart to purchase, with best price being Rs.30380. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 30380/- |
| Amazon | 95 | Rs. 27999/- |
It is meant for Performance. The Operating System installed in this laptop is Chrome . This model comes with 3 cell 11351.351351 mAH battery and 45W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 361.3 x 249.9 x 18.7 mm (height x width x thickness) and weighs 1.8 kg. This model comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Asus laptop also has 220nits Brightness.
It is powered by Intel Celeron processor Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.





It comes with 64 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4X RAM in Asus Chromebook CX1500CKA-EJ0275 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2 Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, Asus Chromebook CX1500CKA-EJ0275 Laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. Which GPU powers Asus Chromebook CX1500CKA-EJ0275 Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Integrated UHD GPU.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This laptop comes with anti glare screen.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Asus Chromebook CX1500CKA-EJ0275 Laptop are 361.3 x 249.9 x 18.7 mm.
Q. What is the battery size of this laptop?
A. Asus Chromebook CX1500CKA-EJ0275 Laptop has 42 Wh.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Asus Chromebook CX1500CKA-EJ0275 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Which processor powers Asus Chromebook CX1500CKA-EJ0275 Laptop?
A. It is powered by Intel Celeron processor.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. It comes with Chrome.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
| Name | Asus Chromebook CX1500CKA-EJ0275 Laptop |
| General | OS: Chrome,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB LPDDR4X RAM,64 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0 |
| Input | Built-in speaker,Inbuilt Microphone,42 Wh mWh 3 Cell Battery |