Asus Chromebook CX1405CTA-S60622 Laptop comes with price of Rs. 27490. This 14 in laptop comes with Chrome Operating System installed. The processor in the laptop is Intel Celeron with Intel Integrated UHD Graphics Card. There is 8 GB LPDDR5 RAM in this model.
✓ The highlights of this laptop are 8 GB RAM, ~ 157 PPI Display PPI, 3 Cells Battery Cells and 1 year Warranty Time which are best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 27490.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Celeron |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD |
Asus Chromebook CX1405CTA-S60622 Laptop is currently available in stores like Amazon to purchase, with best price being Rs.27490. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 27490/- |
The utility of this laptop is Performance. The Operating System installed in this model is Chrome . It has 3 cell battery and 45W AC Adapter. The laptop weighs 1.39 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with LED. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:09 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has 300nits Brightnes.
The processor in Asus Chromebook CX1405CTA-S60622 Laptop is Intel Celeron Along with this, It has Intel Integrated UHD GPU.
There is 8 GB LPDDR5 RAM in Asus Chromebook CX1405CTA-S60622 Laptop.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of Asus Chromebook CX1405CTA-S60622 Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display resolution of this model?
A. Asus Chromebook CX1405CTA-S60622 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. Yes, This model comes with anti glare screen.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.39 kg.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Asus Chromebook CX1405CTA-S60622 Laptop has Chrome.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with LPDDR5 8 GB RAM.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. Does this model has backlit keyboard?
A. No, This model doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display type of Asus Chromebook CX1405CTA-S60622 Laptop?
A. This model comes with LED display.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel Integrated UHD GPU.
| Name | Asus Chromebook CX1405CTA-S60622 Laptop |
| General | OS: Chrome,Performance,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:09 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Celeron,Dual Core, 2 Threads,6 MB Cache,Intel Integrated UHD |
| Memory | 8 GB LPDDR5 RAM |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Built-in speaker,Inbuilt Microphone,3 Cell Battery |