Asus A555LF-XX150T Notebook comes with price of Rs. 33999. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. The processor in Asus A555LF-XX150T Notebook is 4th Gen Intel Core i3 (4th Gen) 4005U with NVIDIA GeForce 930M (N16S-GM) Graphics Card. this laptop has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also packs some more great features like 15.6 in Display Size and 2 years Warranty Time. You can buy this product at Amazon for Rs. 33999.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i3 (4th Gen) 4005U |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce 930M (N16S-GM) |
Asus A555LF-XX150T Notebook is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 33999/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 34990/- |
The utility of this laptop is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 (64-bit). This laptop comes with 2 cell battery and 65 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 382 x 256 x 25.8 mm (height x width x thickness) and weighs 2.3 kg. This model comes with 2 years warranty.
It comes with HD LED Backlit Slim Glare Display. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in Asus A555LF-XX150T Notebook is 4th Gen Intel Core i3 (4th Gen) 4005U which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, Asus A555LF-XX150T Notebook has NVIDIA GeForce 930M (N16S-GM) GPU and 2 GB dedicated memory for graphics.





1 TB worth of HDD space is available in Asus A555LF-XX150T Notebook with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are 10/100/1000 Mbps Ethernet, IEEE 802.11 b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 2 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. How much RAM Asus A555LF-XX150T Notebook has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What are dimensions of Asus A555LF-XX150T Notebook?
A. The dimensions of this laptop are 382 x 256 x 25.8 mm.
Q. What is display density of this model?
A. This model comes with ~ 100 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. Asus A555LF-XX150T Notebook comes with 1 TB HDD.
Q. What kind of display Asus A555LF-XX150T Notebook has?
A. This laptop comes with HD LED Backlit Slim Glare Display display.
Q. Which GPU powers Asus A555LF-XX150T Notebook?
A. Asus A555LF-XX150T Notebook comes with NVIDIA GeForce 930M (N16S-GM) GPU.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Does Asus A555LF-XX150T Notebook comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is the weight of Asus A555LF-XX150T Notebook?
A. This model weighs 2.3 kg.
| Name | Asus A555LF-XX150T Notebook |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,2 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3 (4th Gen),Dual Core, 4 Threads,3 MB Cache,2 GB, NVIDIA GeForce 930M (N16S-GM) |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | 0.3 MP Camera,Yes,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,2 Cell Battery |