Asus 90NB0TT1-M17190 Laptop comes with price of Rs. 35990. The screen size of this Asus laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. Asus 90NB0TT1-M17190 Laptop is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor with Intel UHD Graphics Graphics Card. this model has 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is ~ 157 PPI Display PPI which is great in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 35990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | Intel Core i3 |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Croma | 80 | Rs. 35990/- |
This model is meant for Everyday Use. This laptop comes with Windows 11 Home (64-bit) installed. It has 2 cell battery and 45W Battery Adapter. This laptop weighs 1.6 kg and measures 325 x 216 x 19.9 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
Asus 90NB0TT1-M17190 Laptop comes with IPS Screen. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Asus laptop also has LED Backlit, FHD, Brightness : 220nits, 45% NTSC Color Gamut.
It is powered by 11th Gen Intel Core i3 processor Along with this, Asus 90NB0TT1-M17190 Laptop has Intel UHD Graphics GPU.





Asus 90NB0TT1-M17190 Laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in Asus 90NB0TT1-M17190 Laptop.
The connectivity options for this laptop are IEEE 802.11a/b/g/n/ac Wifi, & 4.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 2 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which operating system Asus 90NB0TT1-M17190 Laptop comes with?
A. Asus 90NB0TT1-M17190 Laptop has Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is display size of this laptop?
A. Asus 90NB0TT1-M17190 Laptop comes with display size of 14 in.
Q. Which processor powers Asus 90NB0TT1-M17190 Laptop?
A. The processor in this laptop is Intel Core i3 11th Gen.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 325 x 216 x 19.9 mm.
Q. What is display type of this model?
A. It comes with IPS Screen display.
Q. What is warranty period of this model?
A. This laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop comes with Intel UHD Graphics GPU.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM Asus 90NB0TT1-M17190 Laptop has?
A. This model comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display resolution of Asus 90NB0TT1-M17190 Laptop?
A. It comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Asus 90NB0TT1-M17190 Laptop |
| General | OS: Windows 11 ,Everyday Use,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i3,Dual Core, 4 Threads,6 MB Cache,Intel UHD Graphics |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,2 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,2 Cell Battery |