Apple MacBook Ultra Laptop comes with price of Rs. 299999. The screen size of this Apple laptop is 16.2 in and it comes with Mac Operating System installed. The Laptop is powered by Apple M processor with 20 Core GPU Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 24 GB RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 16.2 in Display Size and ~ 254 PPI Display PPI which are great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 24 GB |
|---|---|
| Display | 16.2 in |
| Processor | Apple M |
| Graphics Card | 20 Core GPU |
This model is meant for Performance. It has Mac macOS installed. This model comes with 1 year warranty.
This model comes with OLED. The laptop has a screen size of 16.2 in. This model comes with resolution of 3456 x 2234 pixels and has display density of ~ 254 PPI (Pixels per inch). This Apple laptop also has 10,00,000:1 Contrast Ratio, XDR Brightness: 1000 nits Sustained Full-Screen, 1600 nits Peak 2 (HDR content only), SDR Brightness: 600 nits, 1 billion Colours, Wide Colour (P3), True Tone technology, HDR with Dolby Vision, HDR10+/HDR10 and HLG.
It is powered by Apple M processor Along with this, Apple MacBook Ultra Laptop comes with 20 Core GPU GPU.
This model comes with 1 TB SSD. There is 24 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wifi, & Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 3456 x 2234 pixels.
Q. Which processor powers Apple MacBook Ultra Laptop?
A. The processor in this laptop is Apple M.
Q. Which GPU powers Apple MacBook Ultra Laptop?
A. It comes with 20 Core GPU GPU.
Q. Does Apple MacBook Ultra Laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 3 USB Type-C ports.
Q. What is display density of this model?
A. It comes with ~ 254 PPI.
Q. How much RAM this laptop has?
A. This laptop comes with 24 GB RAM.
Q. Does Apple MacBook Ultra Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Apple MacBook Ultra Laptop has Mac macOS.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
| Name | Apple MacBook Ultra Laptop |
| General | OS: Mac,Performance,1 Year Warranty |
| Display | 16.2 inches,3456 x 2234 pixels,~ 254 PPI |
| Processor | Apple M,20 Core GPU |
| Memory | 24 GB,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,HDMI,Multi Card Reader,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |