Apple MacBook MRQN2HN Ultrabook comes with price of Rs. 89990. This 12 in laptop comes with Mac Operating System installed. Apple MacBook MRQN2HN Ultrabook is powered by 7th Gen Intel Core M3-7Y32 processor with Intel HD 615 Graphics Card. this laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB LPDDR3 RAM in this model.
✓ The highlight of this laptop is 6 Cells Battery Cells which is best available in this price range. Along with this, this laptop also has 920 g Weight. You can buy this product at Amazon for Rs. 89990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 12 in |
| Processor | Intel Core M3-7Y32 |
| Graphics Card | Intel HD 615 |
Apple MacBook MRQN2HN Ultrabook is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 89990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 89990/- |
The utility of this laptop is Business. This laptop has Mac macOS Mojave installed. This model has 6 cell battery. The dimensions of the laptop are 280.5 x 196.5 x 13.1 mm (height x width x thickness) and weighs 920 g. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 12 in. This model comes with resolution of 2304 x 1440 pixels and has display density of ~ 226 PPI (Pixels per inch). This Apple laptop also has Diagonal IPS LED Retina Backlit Display.
The processor in Apple MacBook MRQN2HN Ultrabook is 7th Gen Intel Core M3-7Y32 which is clocked at and has 4 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel HD 615 GPU.



This laptop comes with 256 GB SSD. There is 8 GB LPDDR3 RAM in Apple MacBook MRQN2HN Ultrabook. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Native Ethernet, 802.11 a/b/g/n Wifi, & 4.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display type of this model?
A. Apple MacBook MRQN2HN Ultrabook comes with LED display.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This laptop has backlit keyboard.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Apple MacBook MRQN2HN Ultrabook comes with Mac macOS Mojave.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display resolution of this model?
A. This laptop comes with display resolution of 2304 x 1440 pixels.
Q. What is the weight of Apple MacBook MRQN2HN Ultrabook?
A. This laptop weighs 920 g.
Q. Which processor powers Apple MacBook MRQN2HN Ultrabook?
A. The processor in this model is Intel Core M3-7Y32 7th Gen.
Q. What is display density of this laptop?
A. Apple MacBook MRQN2HN Ultrabook comes with ~ 226 PPI.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 280.5 x 196.5 x 13.1 mm.
| Name | Apple MacBook MRQN2HN Ultrabook |
| General | OS: Mac,Business,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 12 inches,2304 x 1440 pixels,~ 226 PPI |
| Processor | Intel Core M3,Dual Core, 4 Threads,4 MB Cache,Intel HD 615 |
| Memory | 8 GB LPDDR3 RAM,256 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,6 Cell Battery |