Apple will launch its Apple iPhone Ultra on September 07, 2027 (Expected). The Cost of this model is Rs. 139990. and this phone has 8 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This phone comes with 4G & 3G connectivity. Apple iPhone Ultra runs on iOS v27. It has 200 MP + 48 MP + 48 MP Triple Rear Camera with LED flash along with 24 MP Front Camera with Retina.
✓ The highlight of this phone is 200 MP Camera which is best available in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 6.9 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Battery | 5800 mAh |
| Camera | 200 MP + 48 MP + 48 MP Triple |
Apple will launch its Apple iPhone Ultra on September 07, 2027 (Expected).
This phone features iOS v27. This mobile comes with 5800 mAh Non-Removable Li-ion Battery. This model has Dual Sim.
It comes with Color OLED Screen (1B Colors) with resolution of 1800 x 3200 pixels. The phone has a screen size of 6.9 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 460 PPI (Pixels per inch). This Apple phone also has 1800nits (typical), 2200 nits peak brightness, HDR Display, True Tone, Haptic Touch.
This phone has 200 MP + 48 MP + 48 MP Triple Rear Camera with LED Flash and AutoFocus. There is 24 MP Front Camera with Retina Flash. The camera also supports Deep Fusion, Smart HDR 4, Night mode, LiDAR Scanner, Apple ProRAW, Burst mode.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will be suitable as it has 8 GB RAM. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does Apple iPhone Ultra has fast charging?
A. Yes, This phone has 50W.
Q. Does this mobile has fingerprint sensor?
A. No, This model doesn't have fingerprint sensor.
Q. What is display resolution of Apple iPhone Ultra?
A. This phone comes with display resolution of 1800 x 3200 pixels.
Q. Does Apple iPhone Ultra has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. Apple iPhone Ultra comes with aspect ratio of 20:9.
Q. Does this model support VoLTE?
A. Yes, This phone supports VoLTE.
Q. When is Apple iPhone Ultra going to be launched?
A. The Apple iPhone Ultra is going to be launched on September 07, 2027 (Expected).
Q. Does this mobile has 3.5 mm audio jack?
A. No, This mobile doesn't have 3.5 mm audio jack.
Q. Which operating system this phone comes with?
A. This model comes with iOS v27.
Q. What is the battery size of this phone?
A. This phone has 5800 mAh Li-ion Battery.
| Name | Apple iPhone Ultra |
| General | Dual Sim,Voice Call,iOS v27,Fast Charging,5800 mAh Non-Rem. Battery |
| Display | Touch,6.9 inches,1800 x 3200 pixels,144 Hz |
| Camera | 200 MP + 48 MP + 48 MP Triple Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,24 MP Front Camera with Retina Flash |
| Technical | Bionic Chipset,Octa Core Processor,8 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |