Apple will launch its Apple iPhone 19e on March 02, 2028 (Expected). Price of this model is Rs. 79990. The processor in this phone is Apple A21 and this model has 12 GB RAM with 256 GB Internal Memory. This model comes with 4G & 3G connectivity. This mobile runs on iOS 28. This model has 48 MP Rear Camera with Dual LED flash and 24 MP Front Camera with Retina.
| Feature | Value |
| RAM | 12 GB |
|---|---|
| Display | 6.2 in |
| Internal Memory | 256 GB |
| Camera | 48 MP |
Apple will launch its Apple iPhone 19e on March 02, 2028 (Expected).
This mobile features iOS 28. It has Dual Sim (eSIM+Nano SIM).
It comes with Color Super Retina XDR OLED Screen and display resolution of 1170 x 2532 pixels. The phone has a screen size of 6.2 in with capacitive touch screen. It has display density of ~ 450 PPI (Pixels per inch). This Apple phone also has HDR Display, True Tone, Wide Colour (P3), Haptic Touch, 20,00,000:1 Contrast Ratio (Typical), Fingerprint-resistant Oleophobic Coating, Anti-reflective Coating, Support For Display Of Multiple Languages And Characters Simultaneously.
This mobile has 48 MP Rear Camera with Dual LED Flash and AutoFocus. There is 24 MP Front Camera with Retina Flash.
Apple iPhone 19e is powered by Hexa Core Apple A21 processor. There is 12 GB RAM in the device which will be suitable to play high end games or run heavy applications. The phone comes with 256 GB Internal Memory which should be enough to store your long playlists or large collection of games.
The phone has 3G , 4G and Volte connectivity. Among other things it has Bluetooth , WiFi & Hotspot. GPS (Global Positioning System) is also available along with NFC (Near-field communication).
Q. Does this mobile support VoLTE?
A. Yes, This model supports VoLTE.
Q. Does this mobile has fast charging?
A. Yes, This mobile comes with fast charging.
Q. Which processor powers Apple iPhone 19e?
A. Apple iPhone 19e is powered by Apple A21 processor.
Q. When is Apple iPhone 19e going to be launched?
A. The Apple iPhone 19e is going to be launched on March 02, 2028 (Expected).
Q. What is display resolution of this model?
A. This mobile comes with display resolution of 1170 x 2532 pixels.
Q. What is aspect ratio of this model?
A. This mobile comes with aspect ratio of 20:9.
Q. Which operating system this mobile comes with?
A. Apple iPhone 19e has iOS 28.
Q. What is screen to body ratio of Apple iPhone 19e?
A. It comes with screen to body ratio of ~ 86%.
Q. What is usb type of this mobile?
A. Apple iPhone 19e features USB-C.
Q. Does this mobile has Front Flash?
A. Yes, This model has Front Flash.
| Name | Apple iPhone 19e |
| General | Dual Sim,Voice Call,iOS v28,Fast Charging |
| Display | Touch,6.2 inches,1170 x 2532 pixels,120 Hz |
| Camera | 48 MP Camera,Auto Focus,Flash,4K @ 60 fps UHD, Video Recording,24 MP Front Camera with Autofocus and Retina Flash |
| Technical | Apple A21 Chipset,Hexa Core Processor,12 GB RAM,256 GB Inbuilt Memory |
| Connectivity | 3G,4G,5G,VoLTE,WiFi with hotspot,Bluetooth,GPS,NFC |
| Extra | Music Player,Video Player,Water Proof,Dust Resistant |