Apple 2026 MacBook Air 15 Laptop comes with price of Rs. 151700. This 15.3 in laptop comes with Mac Operating System installed. The processor in this model is Apple M5 with Apple 10 Core GPU Graphics Card. this model has 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this laptop.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 151700. It is also available in 16GB/ 512GB SSD and 24GB/ 1TB SSD variants.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 15.3 in |
| Processor | Apple M5 |
| Graphics Card | Apple 10 Core GPU |
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 151700/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 162990/- |
| Croma | 80 | Rs. 164900/- |
The utility of this laptop is Performance,Everyday Use. The Operating System installed in this model is Mac OS . It has 17972.972973 mAH battery and 35W Dual USB-C Port Power Adapter. The laptop weighs 1.51 kg and measures 340.4 x 237.6 x 11.5 mm (height x width x thickness). This laptop comes with 1 year warranty.
It comes with Liquid Retina Display, LED-Backlit Display with IPS Technology. The laptop has a screen size of 15.3 in. It comes with resolution of 2880 x 1864 pixels and has display density of ~ 224 PPI (Pixels per inch). This Apple laptop also has 500 nits Brightness, support for 1 billion colours, Wide colour (P3), True Tone technology.
The processor in Apple 2026 MacBook Air 15 Laptop is Apple M5 Along with this, It comes with Apple 10 Core GPU GPU.
It comes with 1 TB SSD. There is 16 GB RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Wi-Fi 7 Wifi, & 6.0 Bluetooth. There are no USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 1.51 kg.
Q. Which processor powers Apple 2026 MacBook Air 15 Laptop?
A. Apple 2026 MacBook Air 15 Laptop is powered by Apple M5 processor.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop has display size of 15.3 in.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. This model has Mac OS.
Q. Does this laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. What is display type of Apple 2026 MacBook Air 15 Laptop?
A. Apple 2026 MacBook Air 15 Laptop comes with Liquid Retina Display, LED-Backlit Display with IPS Technology display.
Q. Which GPU powers this model?
A. This Laptop is powered by Apple 10 Core GPU GPU.
Q. What is the battery size of Apple 2026 MacBook Air 15 Laptop?
A. This laptop comes with 66.5 Wh.
Q. Does Apple 2026 MacBook Air 15 Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
| Name | Apple 2026 MacBook Air 15 Laptop |
| General | OS: Mac,Performance, Everyday Use,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.3 inches,2880 x 1864 pixels,~ 224 PPI |
| Processor | Apple,10 Cores (4P + 6E),Apple 10 Core GPU |
| Memory | 16 GB,1 TB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,Thunderbolt,Fingerprint Sensor |
| Input | 12 MP Camera,Backlit Keyboard,Built-in Speakers,Inbuilt Microphone,66.5 Wh mWh |