Adcom A1 Selfie comes with price of Rs. 699. and this model has 32 MB RAM with 64 MB Internal Memory. This model has 0.3 MP Rear Camera without flash along with 0.08 MP Front Camera without flash.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 699.
| Feature | Value |
| RAM | 32 MB |
|---|---|
| Display | 1.8 in |
| Internal Memory | 64 MB |
| Battery | 1050 mAh |
| Camera | 0.3 MP |
This mobile is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 699/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 700/- |
This model comes with 1050 mAh Removable Li-ion Battery. This mobile has Dual Sim and there are dedicated slots for each SIM.
This model comes with TFT Screen with resolution of 240 x 320 pixels. The phone has a screen size of 1.8 in. It has display density of ~ 222 PPI (Pixels per inch).
This model has 0.3 MP Rear Camera. There is 0.08 MP Front Camera but without Flash.
If you want to play high-end games or run heavy applications, this phone will not be suitable as it has only 32 MB RAM. The phone comes with 64 MB Internal Memory which might not be enough: to store your long playlists or large collection of games.
Q. What is aspect ratio of this phone?
A. This phone comes with aspect ratio of 4:3.
Q. What is display resolution of this mobile?
A. Adcom A1 Selfie comes with display resolution of 240 x 320 pixels.
Q. What is the battery size of this mobile?
A. This model has 1050 mAh Li-ion Battery.
Q. What is display size of Adcom A1 Selfie?
A. It has display size of 1.8 in.
Q. Does this model has 3.5 mm audio jack?
A. Yes, This model has 3.5 mm audio jack.
| Name | Adcom A1 Selfie |
| General | Dual Sim,Voice Call,v0,1050 mAh Battery |
| Display | 1.8 inches,240 x 320 pixels |
| Camera | 0.3 MP Camera,0.08 MP Front Camera |
| Technical | 1.2 MHz Processor,32 MB RAM,64 MB Inbuilt Memory,Memory Card Support, upto 8 GB |
| Connectivity | Bluetooth |
| Extra | FM Radio,3.5mm Headphone Jack |