Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.001 Laptop comes with price of Rs. 49990. The screen size of this Acer laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is 5th Gen AMD Ryzen 5 with AMD Radeon 5500U Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
✓ The highlight of this model is 3 Cells Battery Cells which is best available in this price range. You can buy this product at Croma for Rs. 49990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon 5500U |
This Product is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 49990/- |
| Croma | 80 | Rs. 49990/- |
| Flipkart | 40 | Rs. 89999/- |
It is meant for Everyday Use,Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 10 Home (64-bit). It comes with 3 cell 12972.972972972973 mAH battery. The dimensions of the laptop are 322.8 x 212.2 x 15.95 mm (height x width x thickness) and weighs 1.2 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with TFT LCD. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this model is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This laptop also comes with anti glare screen. This Acer laptop also has Full HD IPS1 high-brightness (300nits) Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD, 100% sRGB color gamut.
It is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.001 Laptop comes with AMD Radeon 5500U GPU.





This model comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4X RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN Ready Ethernet, 802.11a/b/g/n+ax wireless LAN Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display size of this laptop?
A. It has display size of 14 in.
Q. Which processor powers Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.001 Laptop?
A. The processor in this laptop is AMD Ryzen 5 5th Gen.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.001 Laptop are 322.8 x 212.2 x 15.95 mm.
Q. Which operating system this model comes with?
A. This model comes with Windows 10 Home (64-bit).
Q. How much RAM Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.001 Laptop has?
A. Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.001 Laptop comes with LPDDR4X 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.001 Laptop?
A. This Laptop comes with AMD Radeon 5500U GPU.
Q. What is display density of this model?
A. Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.001 Laptop comes with ~ 157 PPI.
Q. What is the battery size of this model?
A. It has 48 Wh.
Q. Does Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.001 Laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.001 Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Acer Swift SF314-43 NX.AB1SI.001 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,8 MB Cache,AMD Radeon 5500U |
| Memory | 8 GB LPDDR4X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh 3 Cell Battery |