Acer Swift 3 SF314-43 Laptop comes with price of Rs. 55000. The screen size of this Acer laptop is 14 in and it comes with Windows Operating System installed. It is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor with AMD Radeon 5500U Graphics Card. this laptop has 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4X RAM in this model.
✓ You can buy this product at Amazon for Rs. 55000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 14 in |
| Processor | AMD Ryzen 5 |
| Graphics Card | AMD Radeon 5500U |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 55000/- |
This laptop is meant for Everyday Use,Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It has 3 cell 12972.972972972973 mAH battery. The dimensions of the laptop are 322.8 x 212.2 x 15.95 mm (height x width x thickness) and weighs 1.2 kg. This laptop comes with 1 year warranty.
This laptop comes with IPS Screen. The laptop has a screen size of 14 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of this laptop is 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 157 PPI (Pixels per inch). This model also has anti glare screen. This Acer laptop also has Full HD IPS1 high-brightness (300nits) Acer ComfyView LED-backlit TFT LCD, 100% sRGB color gamut.
This Laptop is powered by 5th Gen AMD Ryzen 5 processor which is clocked at and has 8 MB Cache Memory. Along with this, Acer Swift 3 SF314-43 Laptop has AMD Radeon 5500U GPU.



This laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB LPDDR4X RAM in Acer Swift 3 SF314-43 Laptop.
The connectivity options for this laptop are 802.11a/b/g/n+ax Wifi, & 5.2 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is display size of this model?
A. This laptop comes with display size of 14 in.
Q. What is display density of Acer Swift 3 SF314-43 Laptop?
A. This model comes with ~ 157 PPI.
Q. What is display type of this laptop?
A. Acer Swift 3 SF314-43 Laptop comes with IPS Screen display.
Q. Which operating system this model comes with?
A. Acer Swift 3 SF314-43 Laptop comes with Windows 11 Home (64-bit).
Q. What is the battery size of this laptop?
A. It has 48 Wh.
Q. How much RAM Acer Swift 3 SF314-43 Laptop has?
A. Acer Swift 3 SF314-43 Laptop comes with LPDDR4X 8 GB RAM.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Radeon 5500U GPU.
Q. Which processor powers Acer Swift 3 SF314-43 Laptop?
A. Acer Swift 3 SF314-43 Laptop is powered by AMD Ryzen 5 5th Gen processor.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
| Name | Acer Swift 3 SF314-43 Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Business, Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 14 inches,1920 x 1080 pixels,~ 157 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD Ryzen 5,Hexa Core, 12 Threads,8 MB Cache,AMD Radeon 5500U |
| Memory | 8 GB LPDDR4X RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI,Fingerprint Sensor |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone,48 Wh mWh 3 Cell Battery |