Acer Nitro V16S ANV16S NH.QXBSI.001 Gaming Laptop comes with price of Rs. 89990. The screen size of this Acer laptop is 16 in and it comes with Windows Operating System installed. The processor in this model is Intel Core 5 with NVIDIA GeForce RTX 5050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 8 GB GPU Memory which is best available in this price range. Along with this, it also has 16 in Display Size. You can buy this product at Flipkart for Rs. 89990.
| Feature | Value |
| RAM | 16 GB |
|---|---|
| Display | 16 in |
| Processor | Intel Core 5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 5050 |
This model is currently available in stores like Flipkart and Amazon to purchase, with best price being Rs.89990. You can checkout the product at any of the stores below.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 89990/- |
| Amazon | 95 | Rs. 102990/- |
It is meant for Everyday Use,Gaming,Business,Performance. The Operating System installed in this laptop is Windows 11 Home (64-bit). It weighs 2.1 kg. It comes with 1 year warranty.
The laptop has a screen size of 16 in. This model comes with resolution of 1920 x 1200 pixels and has display density of ~ 142 PPI (Pixels per inch).
It is powered by Intel Core 5 processor Along with this, It has NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU and 8 GB dedicated memory for graphics.
It comes with 512 GB SSD. There is 16 GB DDR5 RAM in this laptop.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11 a/b/g/n+acR2+ax Wifi, & Bluetooth. There are 3 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. It is powered by NVIDIA GeForce RTX 5050 GPU.
Q. What is warranty period of Acer Nitro V16S ANV16S NH.QXBSI.001 Gaming Laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, Acer Nitro V16S ANV16S NH.QXBSI.001 Gaming Laptop has 1 USB Type-C port.
Q. How much RAM this model has?
A. This model comes with DDR5 16 GB RAM.
Q. Does Acer Nitro V16S ANV16S NH.QXBSI.001 Gaming Laptop comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.1 kg.
Q. What is display size of Acer Nitro V16S ANV16S NH.QXBSI.001 Gaming Laptop?
A. Acer Nitro V16S ANV16S NH.QXBSI.001 Gaming Laptop comes with display size of 16 in.
Q. Which processor powers Acer Nitro V16S ANV16S NH.QXBSI.001 Gaming Laptop?
A. The processor in this model is Intel Core 5.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. Acer Nitro V16S ANV16S NH.QXBSI.001 Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1200 pixels.
Q. What is display density of this laptop?
A. Acer Nitro V16S ANV16S NH.QXBSI.001 Gaming Laptop comes with ~ 142 PPI.
| Name | Acer Nitro V16S ANV16S NH.QXBSI.001 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Everyday Use, Gaming, Business, Performance,1 Year Warranty |
| Display | 16 inches,1920 x 1200 pixels,~ 142 PPI |
| Processor | Intel Core 5,8 GB, NVIDIA GeForce RTX 5050 |
| Memory | 16 GB DDR5 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,3 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Inbuilt Microphone |