Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop comes with price of Rs. 64990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 7th Gen IntelCore i5-7300HQ processor with NVIDIA Geforce GTX 1050Ti Graphics Card. Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop has 1 TB HDD. There is 8 GB DDR4 RAM in this laptop which can be upgraded to 64 GB.
✓ The highlight of this model is 15.6 in Display Size which is great in this price range.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | IntelCore i5-7300HQ |
| Graphics Card | NVIDIA Geforce GTX 1050Ti |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future.
The utility of this model is Everyday Use. It has Windows 10 (64-bit) installed. It has 4 cell battery. It weighs 2.7 kg. It comes with 1 year warranty.
This model comes with LCD. The laptop has a screen size of 15.6 in. This laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This Acer laptop also has Full HD, ComfyView In-plane Switching (IPS) Technology.
The processor in this model is 7th Gen IntelCore i5-7300HQ which is clocked at and has 6 MB Cache Memory. Along with this, It has NVIDIA Geforce GTX 1050Ti GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.
1 TB worth of HDD space is available in this model. There is 8 GB DDR4 RAM in the laptop which can be upgraded to 64 GB. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, 802.11ac Wifi,. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
Q. Does this model has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 1 USB Type-C port.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop has Windows 10 (64-bit).
Q. Does Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is hard disk capacity of this laptop?
A. This laptop comes with 1 TB HDD.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This model doesn't come with anti glare screen.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 2.7 kg.
Q. Which GPU powers Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop?
A. Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop is powered by NVIDIA Geforce GTX 1050Ti GPU.
Q. What is display density of this model?
A. Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop comes with ~ 141 PPI.
| Name | Acer Nitro 5 AN515-51 Laptop |
| General | OS: Windows 10,Everyday Use,Heavy Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI |
| Processor | IntelCore i5,Quad Core, 4 Threads,6 MB Cache,4 GB, NVIDIA Geforce GTX 1050Ti |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Dual Speaker,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |