HP Chromebook 15a-nb0002TU Laptop comes with price of Rs. 30000. The screen size of this HP laptop is 15.6 in and it comes with Chrome Operating System installed. The Laptop is powered by Intel N305 processor with Intel Integrated UHD Graphics Graphics Card. HP Chromebook 15a-nb0002TU Laptop has 256 GB SSD. There is 8 GB RAM in this laptop.
✓ The highlights of this model are 8 GB RAM and 15.6 in Display Size which are best available in this price range. You can buy this product at Flipkart for Rs. 30000.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel N305 |
| Graphics Card | Intel Integrated UHD Graphics |
This model is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 30000/- |
| Amazon | 95 | Rs. 43890/- |
This model is meant for Performance. This laptop comes with Chrome OS (64-bit) installed. This laptop comes with 2 cell 12702.702702702702 mAH battery and 45 W USB Type-C power adapter. This laptop weighs 1.69 kg and measures 362.6 x 241.5 x 18.1 mm (height x width x thickness). It comes with 1 year warranty.
This model comes with micro-edge. The laptop has a screen size of 15.6 in. The resolution of HP Chromebook 15a-nb0002TU Laptop is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen. This HP laptop also has 250 nits, 45% NTSC.
This Laptop is powered by Intel N305 processor which is clocked at . Along with this, HP Chromebook 15a-nb0002TU Laptop has Intel Integrated UHD Graphics GPU.
This model comes with 256 GB SSD. There is 8 GB RAM in HP Chromebook 15a-nb0002TU Laptop.
The connectivity options for this laptop are Realtek RTL8822CE 802.11a/b/g/n/ac (2x2) Wifi, & 5.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. There is also WebCam available to have a video call with another person.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This model has 2 USB Type-C ports.
Q. Does this model comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't come with backlit keyboard.
Q. What is display resolution of this model?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this model are 362.6 x 241.5 x 18.1 mm.
Q. Which GPU powers this model?
A. HP Chromebook 15a-nb0002TU Laptop comes with Intel Integrated UHD Graphics GPU.
Q. What kind of display HP Chromebook 15a-nb0002TU Laptop has?
A. HP Chromebook 15a-nb0002TU Laptop comes with micro-edge display.
Q. Which operating system HP Chromebook 15a-nb0002TU Laptop comes with?
A. This laptop comes with Chrome OS (64-bit).
Q. What is the battery size of this laptop?
A. This laptop has 47 Wh.
Q. What is the weight of HP Chromebook 15a-nb0002TU Laptop?
A. This laptop weighs 1.69 kg.
Q. What is display size of this laptop?
A. This laptop comes with display size of 15.6 in.
| Name | HP Chromebook 15a-nb0002TU Laptop |
| General | OS: Chrome,Performance,Ultra Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel,8 Threads,Intel Integrated UHD Graphics |
| Memory | 8 GB,256 GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0 |
| Input | Dual Speakers,Inbuilt Microphone,47 Wh mWh 2 Cell Battery |