Acer Aspire V5-121 Netbook comes with price of Rs. 20960. The screen size of this Acer laptop is 11.6 in and it comes with Windows Operating System installed. Acer Aspire V5-121 Netbook is powered by AMD APU Dual Core C-70 processor with AMD Radeon HD 7290 Graphics Card. this model has 500 GB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this laptop.
✓ The highlight of this laptop is 1.2 kg Weight which is best available in this price range. Along with this, this laptop also packs some more great features like 500 GB Hard Drive Size and 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Flipkart for Rs. 20960.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 500 GB |
| Display | 11.6 in |
| Processor | AMD APU Dual Core C-70 |
| Graphics Card | AMD Radeon HD 7290 |
This laptop is currently unavailable in the market but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 20960/- |
This laptop is meant for Everyday Use. This model comes with Windows 8 (64-bit) installed. This model comes with 4 cell battery and 40 W AC Adapter. The dimensions of the laptop are 285 x 202 x 23.5 mm (height x width x thickness) and weighs 1.2 kg. It comes with 1 year warranty.
This laptop comes with HD LED Backlit TFT LCD Display (CineCrystal Technology). The laptop has a screen size of 11.6 in and aspect ratio of 16:9 The resolution of Acer Aspire V5-121 Netbook is 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 135 PPI (Pixels per inch).
This Laptop is powered by AMD APU Dual Core C-70 processor which is clocked at and has 1 MB Cache Memory. Along with this, Acer Aspire V5-121 Netbook has AMD Radeon HD 7290 GPU and 256 MB dedicated memory for graphics.





There is 500 GB HDD Space available in this laptop. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop. It has total 1 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Yes Ethernet, IEEE 802.11b/g/n Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What are dimensions of this model?
A. The dimensions of this model are 285 x 202 x 23.5 mm.
Q. Does this laptop comes with backlit keyboard?
A. No, This laptop doesn't have backlit keyboard.
Q. What is display size of Acer Aspire V5-121 Netbook?
A. It has display size of 11.6 in.
Q. What is the weight of this laptop?
A. This laptop weighs 1.2 kg.
Q. How much RAM this model has?
A. It comes with DDR3 4 GB RAM.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. Acer Aspire V5-121 Netbook comes with 500 GB HDD.
Q. Which GPU powers this laptop?
A. This Laptop is powered by AMD Radeon HD 7290 GPU.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. It comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. Does this model comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display density of Acer Aspire V5-121 Netbook?
A. This laptop comes with ~ 135 PPI.
| Name | Acer Aspire V5-121 Netbook |
| General | OS: Windows 8,Everyday Use,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 11.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 135 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | AMD APU Dual Core,Dual Core,1 MB Cache,256 MB, AMD Radeon HD 7290 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,500 GB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI,Multi Card Reader |
| Input | Two Built-in Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,4 Cell Battery |