Acer Aspire E5-573 Notebook comes with price of Rs. 29980. This 15.6 in laptop comes with Linux Operating System installed. The processor in Acer Aspire E5-573 Notebook is 4th Gen Intel Core i5 with Intel Integrated HD4400 Graphics Card. this model has 1 TB HDD. There is 4 GB DDR3 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 1 TB Hard Drive Size which is best available in this price range. Along with this, this laptop also comes with 4 Cells Battery Cells. You can buy this product at Flipkart for Rs. 29980.
| Feature | Value |
| RAM | 4 GB |
|---|---|
| Hard Disk | 1 TB |
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | Intel Integrated HD4400 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can visit the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Flipkart | 40 | Rs. 29980/- |
| Amazon | 95 | Rs. 36999/- |
The utility of this model is Everyday Use. The Operating System installed in this laptop is Linux Windows 8.1 (64-bit). It has 4 cell battery. This model weighs 2.5 kg. It comes with 1 year warranty.
It comes with HD WLED Backlit TN Glare Flat eDP Display. The laptop has a screen size of 15.6 in. It comes with resolution of 1366 x 768 pixels and has display density of ~ 100 PPI (Pixels per inch).
The processor in this model is 4th Gen Intel Core i5 which is clocked at and has 3 MB Cache Memory. Along with this, It comes with Intel Integrated HD4400 GPU and 128 MB dedicated memory for graphics.
1 TB worth of HDD space is available in this model with speed of 5400 RPM. There is 4 GB DDR3 RAM in the laptop. It has total 2 RAM slots.
The connectivity options for this laptop are Gigabit Ethernet, Wake-on-LAN ready Ethernet, Invilnk Nplify 802.11b/g/n wireless Lan Wifi, & 4.0 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & no USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. Which GPU powers this model?
A. It is powered by Intel Integrated HD4400 GPU.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. No, This laptop doesn't come with anti glare screen.
Q. What is display density of Acer Aspire E5-573 Notebook?
A. Acer Aspire E5-573 Notebook comes with ~ 100 PPI.
Q. What is display resolution of this laptop?
A. This model comes with display resolution of 1366 x 768 pixels.
Q. What kind of display this laptop has?
A. It comes with HD WLED Backlit TN Glare Flat eDP Display display.
Q. What is display size of Acer Aspire E5-573 Notebook?
A. This model comes with display size of 15.6 in.
Q. Which operating system this laptop comes with?
A. Acer Aspire E5-573 Notebook has Linux Windows 8.1 (64-bit).
Q. What is the weight of this model?
A. This laptop weighs 2.5 kg.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. It comes with 1 year warranty.
Q. What is hard disk capacity of this model?
A. Acer Aspire E5-573 Notebook comes with 1 TB HDD.
| Name | Acer Aspire E5-573 Notebook |
| General | OS: Linux,Everyday Use,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1366 x 768 pixels,~ 100 PPI |
| Processor | Intel Core i5,3 MB Cache,128 MB, Intel Integrated HD4400 |
| Memory | 4 GB DDR3 RAM,1 TB Hard Disk |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Dolby Stereo Speakers,Inbuilt Microphone,Optical (DVD) Drive,4 Cell Battery |