Acer Aspire AL15G- 52 Gaming Laptop comes with price of Rs. 52990. This 15.6 in laptop comes with Windows Operating System installed. It is powered by 12th Gen Intel Core i5 processor with NVIDIA GeForce RTX 2050 Graphics Card. this model has 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
✓ The highlight of this model is 4 GB GPU Memory which is best available in this price range. You can buy this product at Amazon for Rs. 52990.
| Feature | Value |
| RAM | 8 GB |
|---|---|
| Display | 15.6 in |
| Processor | Intel Core i5 |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 2050 |
This Product is currently out of stock but might be availaible in the near future, you can checkout the stores below for that.
| Store Name | Seller Rating | Price |
| Amazon | 95 | Rs. 52990/- |
The utility of this model is Performance. It has Windows 11 Home (64-bit) installed. It weighs 1.59 kg and measures 359.5 x 238 x 22.7 mm (height x width x thickness). This model comes with 1 year warranty.
Acer Aspire AL15G- 52 Gaming Laptop comes with LED. The laptop has a screen size of 15.6 in and aspect ratio of 16:9 Acer Aspire AL15G- 52 Gaming Laptop comes with resolution of 1920 x 1080 pixels and has display density of ~ 141 PPI (Pixels per inch). This laptop also has anti glare screen.
The processor in this model is 12th Gen Intel Core i5 Along with this, It comes with NVIDIA GeForce RTX 2050 GPU and 4 GB dedicated memory for graphics.



Acer Aspire AL15G- 52 Gaming Laptop comes with 512 GB SSD. There is 8 GB DDR4 RAM in this model.
The connectivity options for this laptop are Ethernet, Wi-Fi 6(802.11ax) Wifi, & 5.1 Bluetooth. There are 1 USB 3.0 Ports & 1 USB 2.0 Ports. It also has an HDMI port and WebCam available to have a video call with another person.
Q. What is the weight of this model?
A. This model weighs 1.59 kg.
Q. What is warranty period of this laptop?
A. Acer Aspire AL15G- 52 Gaming Laptop comes with 1 year warranty.
Q. Does this laptop has USB Type-C port?
A. Yes, This laptop has 2 USB Type-C ports.
Q. What are dimensions of this laptop?
A. The dimensions of this laptop are 359.5 x 238 x 22.7 mm.
Q. How much RAM this laptop has?
A. Acer Aspire AL15G- 52 Gaming Laptop comes with DDR4 8 GB RAM.
Q. What is display size of this laptop?
A. Acer Aspire AL15G- 52 Gaming Laptop comes with display size of 15.6 in.
Q. Does this laptop comes with anti glare screen?
A. Yes, This model has anti glare screen.
Q. Does Acer Aspire AL15G- 52 Gaming Laptop has backlit keyboard?
A. Yes, This model comes with backlit keyboard.
Q. Which processor powers Acer Aspire AL15G- 52 Gaming Laptop?
A. This Laptop is powered by Intel Core i5 12th Gen processor.
Q. What is display resolution of this model?
A. Acer Aspire AL15G- 52 Gaming Laptop comes with display resolution of 1920 x 1080 pixels.
| Name | Acer Aspire AL15G- 52 Gaming Laptop |
| General | OS: Windows 11,Performance,Slim,Light Weight,1 Year Warranty |
| Display | 15.6 inches,1920 x 1080 pixels,~ 141 PPI,16:9 Aspect Ratio |
| Processor | Intel Core i5,Octa Core (4P + 4E), 12 Threads,12 MB Cache,4 GB, NVIDIA GeForce RTX 2050 |
| Memory | 8 GB DDR4 RAM,512 GB SSD |
| Connectivity | Ethernet (LAN),Wi-Fi,Bluetooth,1 x USB 2.0,1 x USB 3.0,HDMI |
| Input | Backlit Keyboard,Built-in Dual Speakers,Inbuilt Microphone |